Sprawozdanie styczeń 2023

Rozpoczęliśmy kolejny rok wydawania naszej gazetki sołeckiej „Przystanek Zalesie”. Rozpoczyna się 15 rok ukazywania się naszego czasopisma. Zaczęliśmy w 2008 roku, pomysłodawca i pierwszy redaktor Andrzej Szczygielski przypilnował i zrealizował pomysł ukazywania się tej gazetki, której celem była informacja o tym, co się dzieje w naszej wsi i najbliższej okolicy, o tym co dla nas ważne, o potrzebach i troskach naszej społeczności. Pierwsze numery gazetki były finansowane przez ówczesną radę sołecką z własnych, prywatnych środków. Trwało to kilka miesięcy aż do momentu, kiedy gmina Piaseczno  utworzyła w strukturze swojego budżetu Fundusz Sołecki zgodnie z Ustawą z roku 2009. Teraz  wydajemy naszą gazetkę w ramach tego Funduszu.

Co roku uchwalamy na zebraniach mieszkańców Zalesia Górnego  wnioski do budżetu gminy o finansowanie naszego czasopisma. Tak – czasopisma, bo „Przystanek Zalesie” jest formalnie zarejestrowany w sądzie jako czasopismo. Jesteśmy chyba jedyną wsią w kraju, która bez przerwy, z wielką wytrwałością społeczną, bez reklam (gmina nie może w swoim budżecie współfinansować reklam) wydaje od 15 lat swój lokalny biuletyn. Wiele takich gazet zniknęło, a my istniejemy dla naszych Mieszkańców przekazując najważniejsze lokalne informacje, czasem ciekawe historie czy wspomnienia, komunikaty z Urzędu Gminy, starostwa itp.

Choć wielu naszych Mieszkańców posługuje się informacjami z Internetu, to wygodniej wziąć ze sklepu przy okazji  zakupów i przejrzeć nasz dzielny „Przystanek Zalesie” w formie papierowej. Każdy z naszych Mieszkańców może być współautorem naszej gazetki. Jeśli macie ciekawe czy ważne tematy zapraszamy – do dzieła! Piszcie do „Przystanku Zalesie”, czytajcie czy przeglądajcie . Jako sołtys Zalesia Górnego, kiedy rozmawiam z sołtysami różnych wsi z kraju, mam powody do satysfakcji, gdyż inni – zazdroszczą nam i podziwiają społeczną wytrwałość przy tworzeniu „Przystanku Zalesie”.

W grudniu 2022 zrealizowaliśmy do końca bieżący Fundusz Sołecki na 2022 rok wg  wniosków przesłanych uchwałą zebrania sołeckiego do Urzędu Gminy Piaseczno. Oto niektóre realizacje.

  • Dzięki Funduszowi została oświetlona choinka przy placyku z figurką Matki Boskiej, dzieci z przedszkola ozdobiły choinkę wieszając na niej swoje ozdoby. Również z Funduszu zostały zakupione powieszone na lampach ulicznych  ozdoby świąteczne. Tylko cztery, ale w tym roku dokupimy nowe.
  • W grudniu 2022 roku  rada sołecka na spotkaniu podsumowała swoje całoroczne działania.
  • Na pierwszym spotkaniu styczniowym ustaliliśmy harmonogram spotkań rady sołeckiej, na które zapraszamy każdorazowo Mieszkańców. Spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Domu Sołeckim Stara Biblioteka na ul. Wiekowej Sosny 4 o godz.18.30.
  • Oświetlona  przed świętami została  choinka przy dworcu PKP. Niestety komuś przeszkadzały te światełka przyniesione z domu i niestety zostały zniszczone.
  • Kolejne działania dotyczyły bardzo ważnego tematu, czyli bezpiecznego wyjazdu z ul. Jesionowej.

Uczestniczyliśmy w spotkaniach z panem Piotrem Kandybą – radnym Sejmiku Województwa  Mazowieckiego. Projekt nowej organizacji ruchu opracowała  gmina Piaseczno, a inwestycję poprowadzi Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie. W ramach spotkań, które odbywały się w Zalesiu, pokazaliśmy panu radnemu nasz Dom Sołecki – Stara Biblioteka, a w nim  pamiątkowy baner – tablicę z I nagrodą za „Przystanek Zalesie” – najlepsza inicjatywę lokalną – od Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W ramach przeglądu bieżących inwestycji byliśmy również na boisku, którego remont był dofinansowane przez samorząd Mazowsza.

Dzięki Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji mamy wreszcie boisko, którym możemy się pochwalić i cieszyć się nim. Więcej na temat boiska po zakończeniu inwestycji pisał nasz radny Łukasz Kamiński, bezpośrednio zaangażowany w jego przemianę i obecny wygląd.

W ostatnim okresie braliśmy udział w pierwszym spotkaniu organizacyjnym powstającej Straży Sąsiedzkiej. Inicjatywa ważna – powodem nasilając się włamania i kradzieże w naszej miejscowości. O strukturze i sposobie działania Straży artykuł  na kolejnych stronach PZ.

Po raz kolejny zgłaszaliśmy do PKP, dołączając zdjęcia, rozlewiska – jeziora przy wejściu do budynku stacji  –  ciągle bez odpowiedzi. Liczymy na pomoc Urzędu Gminy w tej sprawie.

Monitoring w Zalesiu – w tegorocznym Funduszu Sołeckim przeznaczyliśmy 12 000 zł na monitoring wokół  budynku PKP – powód: liczne kradzieże i uszkodzenia aut i rowerów.

Zapewne  dostaniemy też dofinansowanie 10 000 zł w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2023 , ponieważ Burmistrz zgłosił naszą inicjatywę do tego projektu. Będzie można rozbudować monitoring wsi po zakończeniu procedur.

Kolejne sprawy to zalany sufit w sieni Domu Sołeckiego. Przy suficie od strony wejścia na całej długości  są przecieki z górnego balkonu, który był remontowany w 2020 roku.

Będziemy domagać się od wykonawcy usunięcia tej usterki.

Poprosiliśmy Burmistrza o decyzję dot. naprawy starego  chodnika przy Domu Sołeckim biegnącego od furtki do podjazdu dla wózków. Powód szybkiego zgłoszenia – kilkanaście dni temu osoba poruszająca się na wózku przewróciła się na tym odcinku. Na szczęście obyło się bez uszczerbku na zdrowiu.  Chodnik ten pamięta czasy, kiedy chodziły po nim osoby pragnące zawrzeć związek małżeński w dawnej Gromadzkiej Radzie, która mieściła się niegdyś w tym  budynku.

W dalszym ciągu organizujemy sprzątanie naszego Zalesia wskazując pobocza ulic, place, rowy osobom skierowanym do prac społecznie użytecznych przez kuratorów sądowych . Osoby te ostatnio odgarniały śnieg, wcześniej zbierały liście do worków, teraz śmieci z pobocza ulic i miejsc gdzie niektórzy zostawiają duże ilości butelek i tym podobnych rzeczy. Osobom tym wydajemy worki, rękawice, łopaty, grabie – wyznaczamy trasy sprzątania i sprawdzamy wykonanie zleconych prac, a następnie zgłaszamy zebrane w worki śmieci do wywozu.