Historia Zalesia Górnego

Leżące na terenie  Chojnowskiego Parku Krajobrazowego Zalesie Górne, niejako z definicji zachwyca wszystkich pięknymi krajobrazami. Położona wśród lasów miejscowość stanowi oazę ciszy i spokoju. Tu można odpocząć od wielkomiejskiego hałasu stolicy i podziwiać niezwykłe widoki. Jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku Zalesian są Zimne Doły. Według oficjalnych źródeł polana ta położona jest pomiędzy Żabieńcem, a Zalesiem Górnym, ale dla nas jest to integralna część Zalesia.

Od czasu, gdy Jan W. Wisłocki rozpoczął parcelację gruntów pod nowe osiedle, Zalesie Górne bardzo się zmieniło. W „czasach pionierskich” założyciel naszej miejscowości udostępniał prywatny autobus, aby nowi właściciele działek mogli dotrzeć do swoich domów ze stolicy. Obecnie Zalesie Górne jest dużą miejscowością leżącą na terenie Gminy Piaseczno. Wraz z przylegającymi wsiami Wólką Kozodawską, Jesówką i Nowinkami tworzy „aglomerat wiejski”, w którym mieszka ponad 5000 osób. Stanowi to 20% ogólnej liczby mieszkańców Gminy Piaseczno zamieszkujących na terenach wiejskich.

Niezbędne jest więc posiadanie odpowiedniej infrastruktury, która zapewni mieszkańcom dostęp do instytucji: oświatowych, edukacyjnych, kulturalnych, zdrowotnych, religijnych, zapewniających bezpieczeństwo. Mamy więc przedszkola publiczne i prywatne, szkoły, bibliotekę publiczną, filię ośrodka Kultury, świetlicę, ośrodek zdrowia, aptekę, pocztę, stację PKP, linie autobusowe kursujące do Piaseczna i Warszawy, bank oraz sporą liczbę sklepów. Z racji infrastruktury Zalesie można uznać za miasto, jednak nie straciło ono nic ze swych walorów osiedla wypoczynkowego.

Źródło: „Zalesie Górne w obiektywie” – Praca zbiorowa grupy „Razem Lepiej”